BT Corporate - шаблон joomla Оригами
Girdap Akımları Muayenesi

Girdap Akımları Muayenesi

AGC NDT MÜHENDİSLİK Kaynak mühendisliği alanında tüm mühendislik hizmetlerini,  çözüm ortakları ile birlikte deneyimli ve sertifikalı personelimiz ile yapmaktadır.

 

Kaynak Mühendisliği hizmetlerimiz:

Kaynaklı imalatların gözetim ve denetimleri

Kaynak Yöntem Şartnamelerinin (WPS) hazırlanması

Muayenelerin planlanması ve takipleri

Prosedür kalifikasyon (WPQR/PQR) testlerinin planlanması, takibi ve onayı

Sözleşme Kontrolü

Kaynakçı kalifikasyon testleri ve belgelendirme,

İmalat planlaması (WPS, PQR uygunluğu, iş emirleri, sıkıştırma ve kaynak tertibatları, kaynakçıların kontrolü, kaynak sıra planları, muayene şartları, çevre ve sağlık güvenlik şartları)

Taşeron uygunluk kontrolleri

Konstrüksiyon kontrolü,

Malzemelerin kontrolü ve takibi (ana malzemeler, sarf malzemeleri)

 

 

 

 

Bilimsel Temeli

 

Bir sarımdan değişken akım (AC) geçirildiğinde bu sarım etrafında bir manyetik alan meydana gelir. Bu sarım elektriksel olarak iletken bir malzeme yüzeyine yaklaştırıldığında, sarımın değişken manyetik alanı malzeme yüzeyinde indüksiyon akımları oluşturur. Bu akımlar kapalı bir devre halinde akarlar ve Girdap

akımları olarak adlandırılırlar. Girdap akımları da kendi manyetik alanlarını yaratırlar. Yaratılan bu ikincil manyetik alan ölçülerek yüzey hataları bulunabilir, malzemenin iletkenlik, geçirgenlik gibi parametreleri belirlenebilir.

 

Uygulama Alanları

 

Bu metot elektriksel olarak iletken olan bütün malzemelerde (bakır, aluminyum, vb.) yüzey ve yüzey altı süreksizliklerinin tespiti için kullanılır. Girdap akımları muayenesi metodu ile ayrıca elektriksel iletkenlik veya manyetik geçirgenlik gibi özelliklere dayanarak malzemelerin sınıflandırılması da mümkündür. Bunlardan başka kaplama kalınlığı veya ince metal levhaların kalınlığı ölçümleri de yapmak mümkündür.

 

Sınırlamalar

 

Elektriksel olarak iletken olmayan malzemelere uygulanamaz. Ferromanyetik malzemelerin muayenesi için özel prosedürler gerekir. Nüfuziyet derinliği sınırlıdır. Muayene sonucu tarama yönüne bağlı olduğundan uygun olmayan yönlerde tarama sonunda bazı hatalar gözlenemeyebilir. Diğer yöntemlere kıyasla kullanıcının eğitim ve tecrübesine daha fazla bağlıdır. Yüzey şartları muayene sonucunu çok etkiler. Düzenek için özel referans standard bloklara ihtiyaç vardır.

 

Uygulama

 

Muayene yüzeyinde çatlak türü belirtiler aranıyorsa daha hassas oldukları için genellikle difransiyel prob adı verilen problarla tarama yapılır, ama absolut problarla da çatlak türü hataları tespit etmek mümkündür. Absolut problar daha çok malzeme karakterizasyonu ve kaplama kalınlığı ölçümü için kullanılır. Kalınlık ölçümü için "lift-off" etkisinden faydalanılır. Bunun için önce cihaz kalibre edilmelidir. Kalibrasyon için kullanıacak kalınlıklar, ölçülecek kalınlığa yakın ve biraz daha büyük bir değer ve biraz daha küçük bir değer olacak şekilde seçilmelidir. Muayene parçasının manyetik geçirgenliği veya elektriksel iletkenliği ölçümü ile karakterizasyonu yapılacaksa yine absolut problar kullanılır ve cihaz değerleri bilinen referans bloklar yardımı ile ölçüm öncesinde kalibre edilmelidir.

 

Kullanılan EN ve ISO Standardları

 

Genel:

 

EN 13860-1 - Tahribatsız muayene-Girdap akımları muayenesi-Teçhizat karakteristikleri ve sağlaması-Bölüm 1: Cihaz karakteristikleri ve sağlaması

EN 13860-2 - Tahribatsız muayene-Girdap akımları muayenesi - Teçhizat karakteristikleri ve sağlaması-Bölüm 2: Prob karakteristikleri ve sağlaması

EN 13860-3 - Tahribatsız muayene-Girdap akımları muayenesi - Teçhizat karakteristikleri ve sağlaması-Bölüm 3: Sistem karakteristikleri ve sağlaması

EN 12084 - Tahribatsız muayene-Girdap akımları muayenesi - Genel kurallar ve spesifikasyonlar

 

Kaynaklar:

 

EN 1711 - Kaynakların tahribatsız muayenesi-Karmaşık düzlem analizi ile kaynakların girdap akım muayenesi

 

Borular:

 

 

EN 11165 - Bakır ve bakır alaşımları-Boruların girdap akımları ile muayenesi

Okunma 3945 defa

İletişim Bilgileri

İvedik OSB mahallesi 1396. sk. No:4  Yenimahalle / Ankara

Tel. 0 312 394 02 59   Gsm. 0546 485 99 33

e-mail: Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.

e-mail: Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.

Kampanyalara abone ol !

Aylık bülten için güncel email adresinizi gönderin: